Aralia japońska (Aralia elata) jest niezwykle oryginalnym, bardzo żywotnym drzewem lub krzewem. Dorasta do 5-7 m wysokości i tworzy ciekawe, wielopniowe formy o grubych, pałkowatych i lekko rozgałęzionych pędach skierowanych pionowo do góry. Można ją uprawiać w całej Polsce, jest bowiem wytrzymała na mrozy. Najlepiej rośnie na żyznych, kwaśnych i lekko wilgotnych glebach (nieco gorzej na suchych), w miejscach słonecznych i osłoniętych od wiatrów. Można ją również sadzić w lekkim półcieniu.
Liście aralii są imponujące - ponadmetrowe, podwójnie lub potrójnie pierzaste, o długich ogonkach i horyzontalnie ułożone w parasolowate formy. Z kątów liści wyrastają długie, ostre kolce. W drugiej połowie lata i jesienią na roślinie pojawiają się ogromne, z daleka widoczne wiechy białych, drobnych kwiatów, które przyciągają mnóstwo pszczół i innych owadów, zwłaszcza że o tej porze roku niewiele drzew kwitnie. Wkrótce potem dojrzewają owoce aralii - drobne czarne jagody, licznie oblepiające różowiejące szypuły owocostanów. Wtedy właśnie drzewa te wyglądają najpiękniej, zwłaszcza że ich liście przebarwiają się na żółto i pomarańczowo.
Aralia wyjątkowo malowniczo prezentuje się nad zbiornikami wodnymi w eksponowanym miejscu w ogrodzie. Jest rozłożysta, więc potrzebuje sporo miejsca, zwłaszcza że w pierwszych latach po posadzeniu przyrasta rocznie o 1-2 metry! Na żyznych stanowiskach wytwarza liczne odrosty korzeniowe, a często też sama się rozsiewa, może więc się stać bardzo ekspansywna. Starsze pędy aralii czasem się pokładają. Możemy je śmiało usunąć, gdyż młode przyrosty szybko uzupełnią lukę. Właściciele bardzo małych działek, którym marzy się aralia japońska, powinni sięgnąć po odmianę 'Variegata', która rośnie znacznie słabiej i nie jest ekspansywna. Ma niezwykle dekoracyjne, biało obrzeżone liście i mniej chlorofilu, dlatego trzeba ją sadzić na słonecznych miejscach.