Truskawka to niska bylina zielna, która może być uprawiana w większości ogrodów. Rośnie w jednym miejscu przez kilka lat, wielokrotnie kwitnąc i owocując. Jej uprawa jest łatwa, ale trzeba pamiętać o kilku zasadach. Gatunek ten powstał przez przypadkowe skrzyżowanie poziomki chilijskiej i poziomki wirginijskiej. Powstają przez silne rozrośnięcie dna kwiatowego i jest to tzw. owoc rzekomy. Owocem właściwym są małe orzeszki. Nasiona znajdujące się wewnątrz orzeszków, wydzielają substancje wzrostowe powodujące rozrost dna kwiatowego. Owoce truskawki nadają się do spożycia na surowo, a także są doskonałe na mrożonki i różnego rodzaju przetwory.
Na rynku dostępne są trzy typy sadzonek truskawek:
- sadzonki zielone - są świeże, które pobrane z matecznika sadzone są na miejsce stałe. Najlepszym terminem do sadzenia tego rodzaju sadzonek jest jesień. Dobrze jest je przesadzić jak najwcześniej, tak by miały czas na rozrośnięcie się i wytworzenie systemu korzeniowego. Przy zbyt późnym sadzeniu istnieje niestety niebezpieczeństwo przemarzania roślin. Dodatkowo trzeba liczyć się z niskimi plonami w pierwszym roku uprawy.
- sadzonki doniczkowane - są to truskawki ukorzeniane w doniczkach, które łatwiej się przyjmują, szybciej rosną i obficiej owocują. Tego rodzaju sadzonki są niestety droższe niż sadzonki zielone.
- frigo - są to jednoroczne sadzonki, które pobierane są z matecznika w okresie spoczynku zimowego, sortowane i przechowywane w chłodni. Wykorzystywane są do uprawy sterowanej przez ogrodników zawodowych, chociaż coraz popularniejsze stają się także pośród amatorów. Takie sadzonki mogą być w dowolnym czasie przeznaczone do sadzenia w gruncie jak i pod osłonami. Na ich korzyść przemawia to, że owoce truskawek możemy zbierać w ciągu całego sezonu wegetacyjnego oraz to, że oszczędzamy jeden rok pielęgnacji plantacji - zbiory mamy już w pierwszym roku. Sadzonki frigo pierwsze plony wydają w 8 - 10 tygodniu po posadzeniu.
Truskawki najlepiej rosną i owocują na stanowiskach słonecznych oraz na glebach żyznych, zasobnych w próchnicę, dostatecznie przewiewnych. Gleba powinna być ściółkowana słomą lub folią, ponieważ dzięki temu jest mniej chwastów, gleba nadmiernie nie paruje oraz owoce tak łatwo się nie brudzą. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu, ponieważ truskawki lubią dużą ilość wody. Optymalne pH dla truskawki wynosi 5,5-6,5, na glebach bardziej kwaśnych i zasadowych truskawki gorzej rosną i owocują.
Przed posadzeniem należy dokładnie oglądnąć sadzonki czy nie są pokryte pleśnią lub czarnymi plamkami na korzeniach. Sadźmy je w taki sposób, aby nie zasypać nasady liści z nowymi pąkami. Rozstaw pomiędzy sadzonkami powinien wynosić 40-50 cm., a między rzędami 70 cm.
Dobrym przedplonem pod truskawki są rośliny zbożowe, rzepak, gorczyca. Po grochu, fasoli, kapuście, kalafiorze, nie powinno się sadzić odmian wrażliwych na wertycyliozę korzeni, takich jak "Honeoy" "Elsanta" czy "Camarosa". Doskonałym przedplonem - coraz częściej stosowanym jest aksamitka ozdobna (Tagetes patula nana). Już po 4-ro miesięcznej uprawie potrafi ona ograniczyć występowanie populacji nicieni o 90%.
Szczególną uwagę przed posadzeniem truskawek powinniśmy zwrócić na oczyszczenie stanowiska z chwastów wieloletnich (perz, rdest ziemnowodny), gdyż później będzie bardzo trudno usunąć je z kwitnącej i owocującej plantacji.
Truskawka bardzo dobrze wykorzystuje składniki pokarmowe. Przed założeniem plantacji nawozimy pole obornikiem w dawce 300 - 500 kg/ar, lub stosujemy nawozy zielone. Najpopularniejsze to łubin, gorczyca lub mieszczanki bobowatych z żytem lub rzepakiem do przyorania wiosną. Z nawozów mineralnych stosujemy nawozy fosforowe (ok. 2 kg superfosfatu potrójnego/ar) i potasowe (ok. 2,5 kg soli potasowej lub siarczanu potasu/ar). Nawozy azotowe - ponieważ bardzo łatwo są wypłukiwane z gleby - stosujemy dopiero po posadzeniu sadzonek w dawce 0,4 - 0,6 kg/ar, podzielonej na 2-3 dawek. Ostatnia dawka powinna być stosowana najpóźniej w sierpniu, aby rośliny mogły przygotować się do zimy.