Czarna porzeczka to największe źrodło witaminy C (aż 182mg w 100g owocu), a w mniejszym stopniu witaminy B, P, prowitaminy A, pektyn, kwasu ortofosforowego, garbników, soli potasu i żelaza. Dzięki temu jest nieocenionym środkiem zapobiegawczym w tworzeniu rakotwórczych nitrozoamin. Hamuje powstawanie w organizmie toksycznych związków wywołujących mutacje genów prowadzących do chorób nowotworowych.
W leczeniu czarną porzeczką wykorzystuje się zarówno surowe owoce jak i liście. Owoce stosowane są przy chorobach reumatycznych, gościu, biegunkach, zaburzeniach wątroby, wyczerpaniu fizycznym i psychicznym. Natomiast napary z liści przyspieszają wydalanie toksyn i regulują pracę nerek. Poza poważnymi schorzeniami czarna porzeczka jest również stosowana w łagodzeniu objawów anginy, chronicznego kaszlu, a także wzmacnia i pobudza do działania nasz układ immunologiczny.
Obecnie polski rynek jest zalewany produktami wytworzonymi bądź zawierającymi owoc czarnej porzeczki. Są to farmaceutyki, artykuły spożywcze-przede wszystkim herbatki owocowe, soki, cukierki, a w przemyśle chemicznym są to kosmetyki, np. kremy czy też perfumy, które wśród wielu składników zawierają nutę zapachową czarnej porzeczki.