W nowej Klasie E debiutuje szereg innowacji technicznych, których nie oferuje żaden inny samochód w tym segmencie – od funkcji rozpoznawania zmęczenia kierowcy, poprzez automatyczne pełne hamowanie w razie rozpoznania niebezpieczeństwa najechania na inny pojazd, po adaptacyjnego asystenta świateł drogowych i aktywną pokrywę komory silnika. Wszystkie te innowacje znajdą się również w nowej wersji kombi. Do już wymienionych układów dochodzi seryjne zawieszenie pneumatyczne osi tylnej z regulacją poziomu nadwozia oraz unikalne innowacje w zakresie zagospodarowywania przestrzeni bagażowej.
Klasa E kombi od chwili wprowadzenia na rynek ponad 30 lat temu uchodzi za pioniera nowego segmentu: Lifestylowych kombi premium. Od debiutu pierwszej wersji w roku 1977 ponad milion klientów przekonało się do najbardziej praktycznej formy podróżowania Mercedesem klasy wyższej. Piąta już generacja Klasy E kombi ma kontynuować pasmo sukcesów idąc śladem odnoszącej w tym roku sukcesy limuzyny. Wprowadzona na rynek europejski wiosną 2009 roku czterodrzwiowa odmiana Klasy E już w maju 2009 osiągnęła pozycję globalnego lidera w swoim segmencie. Przez ten czas wydano klientom 40.000 egzemplarzy nowej Klasy E. Dowodem znakomitego przyjęcia przez klientów nowatorskich linii nadwozia Klasy E są wyniki osiągnięte przez limuzynę i coupe w konkursie stylistycznym niemieckiego AutoBild (AutoBild Design Award 2009): ponad 100.000 czytelników tego niemieckiego pisma branżowego ukoronowało czterodrzwiową wersję Klasy E tytułem najpiękniejszego auta świata, równocześnie przyznając wersji dwudrzwiowej zwycięstwo w kategorii coupe/ kabriolet.
Design: nowy wizerunek Mercedesa w parze z elementami stylizacyjnymi Klasy E
Juz z zewnątrz nowa wersja kombi sprawia wrażenie samochodu atletycznego, funkcjonalnego i zarazem bezpiecznego. Niezależny i charakterystyczny wygląd jest oparty na nowym stylu Mercedesa, ukształtowanym przez Klasę S i obecnie również reprezentowanym przez Klasę C. Jedną z cech takiej linii nadwozia jest współgranie wklęsłych i wypukłych powierzchni, ograniczanych dynamicznie poprowadzonymi krawędziami i płaszczyznami strukturalnymi.Z boku samochodu widocznych jest wiele nowych elementów, które jasno opisują geny nowej wersji kombi. Dzięki połyskującym czarnymi nakładkom słupki B i C nikną w tle i cała powierzchnia szyb bocznych wizualnie sprawia wrażenie jednej płaszczyzny. Efektem jest napięty łuk, obejmujący słupek A, prężną linię dachu i zwężający się ku dołowi słupek D, oparty stabilnie na atletycznej linii barków samochodu. Charakterystyczne ukształtowanie nakładek progów, wizualnie stonowanych w środkowej części i mocniej podkreślonych krawędzią światła w obszarze nadkoli, potęguje zwartość bryły. W szczególny sposób przyczynia się do tego muskularna wypukłość przed tylnymi kołami.
Przy projektowaniu tyłu pojazdu designerom Mercedesa załeżało na podkreśleniu wysokich walorów funkcjonalnych samochodu. Osiągneli to poprzez zaakcentowanie poziomych linii, na przykład w postaci pasa tworzonego przez tylne lampy i chromowaną listwę z uchwytem. Nowe lampy tylne w technologii LED są dwuczęściowe i wizualnie łączą ściany boczne z pokrywą tylną. Dzięki dopracowanemu wyglądowi, nie tylko w dzień, ale także w nocy, już na pierwszy rzut oka można łatwo rozpoznać nową wersję nadwoziową Mercedesa. Kombi Klasy E jest największym kombi w segmencie Premium i widać to w bryle samochodu.
Funkcjonalność: optymalna ładowność i ergonomiczna obsługa
W nowej Klasie E kombi na wyróżnienie zasługują rozwiązania dostępu do przestrzeni bagażowej. Należą do nich m.in. seryjnie montowana pokrywa tylna EASY-PACK otwierana automatycznie kluczykiem lub naciśnięciem uchwytu oraz innowacyjny system "Quickfold" pozwalający na łatwe złożenie tylnych oparć od strony bagażnika. Ten ostatni nie wymaga uprzedniego przestawiania zagłówków ani siedzisk tylnej kanapy. Oba oparcia zostają odblokowane i złożone poprzez linkę w taki sposób, że w bagażniku powstaje równa, płaska powierzchnia. Dodatkową zaletą jest możliwość składania obu oparć razem lub osobnego składania lewego bądź prawego oparcia. Dzięki temu transportowanie długich lub nieporęcznych przedmiotów nie wyklucza jednoczesnego przewożenia pasażerów na tylnej kanapie. Odblokowanie i złożenie oparcia jest możliwe również ze środka pojazdu.